کارتن مقوایی

کارتن مقوایی چیست؟

کارتن  مقوایی 

ماده اولیه کاغذ و کارتن مقوایی سلولز است که ماده بسیار گرانبهایی است. سلولز از گیاهان و درختانی که به طور خاص رشد کرده اند تهیه می شود. دلایل اصلی ترجیح کاغذ و  کارتنِ برای ساخت، فرآیند آسان، مزاياي هزينه حمل و نقل مقرون به صرفه و پایدار است. می توان بی نهایت بسته  کارتنی را از مقواهای مختلف در کیفیت ها و مقادیر مختلف تولید کرد.

ماده اولیه مواد مبتنی بر کارتن مقوایی کاغذ است. همچنین به راحتی می توان با کاغذ مانند مقوا رفتار کرد. در میان انواع کاغذهایی که امروزه تولید می شود، کاغذهای بسته بندی به اشکال مختلف تولید می شوند. یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها در بسته بندی، بسته بندی های کاغذی و  کارتنی می باشد. به لطف پیشرفت فناوری که اخیراً افزایش یافته است، می توان  کارتنِ محکم تر، نازک تر، کم حجم تر و ارزان تر با مواد خام کمتر تولید کرد. تولید آسان و مزیت های اقتصادی باعث مقرون به صرفه شدن مواد كاغذ و  کارتنِ در صنعت بسته بندي مي شود. در مقایسه با سایر مواد بسته بندی، قیمت کاغذ و  کارتنِ مقرون به صرفه تر است.

طرح های جدید حوزه های کاربردی بسته بندی کارتنی گسترش یافته هستند.  کارتنِ راه راه با دو کاغذ راه راه که از یکدیگر پشتیبانی می کنند تولید می شود و به جای مواد چوبی در مناطق مختلف استفاده می شود.

 

قابل بازیافت

 کارتن 100% قابل بازیافت است. بیش از 80 درصد از کارتن ها در ترکیه بازیافت می شوند – این بهترین رکورد بازیافت در بین تمام مواد بسته بندی است.

 

تجدید پذیر

 کارتن یک ماده بسته بندی تجدیدپذیر است زیرا کاغذ مورد استفاده برای تولید کارتن مقوایی از چوبی است که منبع تجدیدپذیر است. به لطف مدیریت پایدار جنگل، چوب را می توان در حلقه بی نهایت تولید کرد.

 

قابل استفاده مجدد

کارتن مقوایی را می توان به راحتی از انواع مختلف مانند خانه تکانی، ساخت وسایل بازی مانند برج یا قلعه برای کودکان یا يا ساختن يك مكان (پناهگاه) براي حيوانات خانگي استفاده كرد.

 

تجزیه بیولوژیکی

بازیافت قطعا بهترین راه برای تبدیل کارتن است، با این حال می توان آن را از نظر بیولوژیکی کاملاً تجزیه کرد، حتی اگر خارج از منطقه بازیافت هدر برود. طراحی ساختاری یک جعبه نحوه رقابت موثر در بازار و تحویل کالا به طور محکم به مشتری را مشخص می کند.

در این مرحله سازنده باید بداند که محصول چگونه شکننده است، چه نوع فرآیندی باید برای آن اعمال شود و مدیریت حمل و نقل و ذخیره سازی و شرایط آب و هوایی خوب و بد برای محصول را بداند. تست های (ازمایش های) استفاده و دوام باید برای همه انواع  کارتن اعمال شود.

پس از تولید طرح سازه ای جعبه، آماده فروش می شود، اما در هنگام قیمت گذاری باید به ویژگی های ساختاری جعبه، هزینه های تولید و مدت زمان تولید توجه شود. تمام محصولاتی که نیاز به بسته بندی با  کارتن راه راه دارند باید به گونه ای بسته بندی شوند که حفاظت، حمل و نگهداری ایمن و آسان تضمین شود.  کارتن دو نوع است و هر دو قابل بازیافت هستند.

علاوه بر پوشش های مختلفی که می توان از ویژگی های آن مانند مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر چربی، کیفیت بصری استفاده کرد، می توان از  کارتن های زیادی برای تولید جعبه های تاشو کوچک استفاده کرد. رنگ  کارتن را می توان با توجه به منطقه ای که در آن استفاده می شود متنوع کرد.

علاوه بر این، نوع کارتن مقوایی باید الزامات اساسی مانند جوهر مناسب، سطح مناسب برای چاپ با کیفیت، چسب مناسب و نصب مناسب را بدون ايجاد هرگونه آسیب ناشی از ترک خوردگی، چروک یا پارگی در حین تا کردن  کارتن برآورده کند.

  1. کارتنِ یا نئوپان

کارتن مقوایی معمولاً ضخامت 0010 اینچ یا کمتر دارد و اساساً یک نوع کاغذ استاندارد ضخیم تر است. فرآیند تولید آن با خمیرسازی چوب (چوب سخت یا چوب صنوبر) با تقطیر آن به الیاف با روش های مکانیکی یا فرآیندهای شیمیایی آغاز می شود.

 کارتن یک ماده مبتنی بر کاغذ است که بسیار ضخیم تر از کاغذ استانداردی است که برای نوشتن استفاده می شود. ضخامت اضافه شده آن را محکم تر می کند و اجازه می دهد از آن برای ساخت جعبه ها و سایر مواد بسته بندی مناسب برای بسیاری از انواع محصولات استفاده شود. برخی از جعبه های  کارتنی به شرح زیر است:

 نانوایی: جعبه های پای ، جعبه های کیک و غیره که در شیرینی پزی استفاده می شوند.

 غلات و غذا: این نوع جعبه رایج و شناخته شده است که برای بسته بندی غلات، ماکارونی و بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود.

 دارو و مواد پاک کننده: برای بسته بندی داروها در داروخانه ها و مواد پاک کننده مانند صابون، شامپو، لوسیون و غیره استفاده می شود.

 کادو و لباس: جعبه های کاغذی تاشو هستند که می توان آن ها را ذخیره کرد و با تا کردن مجدد به اشکال مختلف به راحتی از آنها استفاده کرد.

در برخی موارد، جعبه  کارتنی در درجه اول مواد بسته بندی است (به عنوان مثال جعبه های نانوایی). در برخی موارد، از جعبه  کارتنی برای بسته بندی مواد مکمل برای محافظت بیشتر استفاده می شود (یعنی جعبه دارو و مواد پاک کننده و جعبه سیگار).

این  کارتن که “نئوپان” نیز نامیده می شود،  کارتنِ تک لایه ای است که در پشت یک دفترچه یادداشت به شکل ضخیم پیدا می کنید یا جعبه غلات شما را به شکل نازک تری تشکیل می دهد.

تولید  کارتنِ دو نوع فرآیند خمیرسازی است (فرایند صنعتگری سفید کننده (روشن کننده) یا غیرسفید شده و فرآیند نیمه شیمیایی) که به طور معمول استفاده می شود. فرآیند پیشه وری عبارت است از خمیر كردن ورودی با استفاده از هیدروکسید سدیم و مخلوط سولفات سدیم برای جداسازی الیاف متصل کننده سلولز. هنگام سفید کردن، مواد شیمیایی مکمل مانند عوامل فعال سطحی و فوم به آن اضافه می شود تا اثربخشی و کیفیت فرآیند افزایش یابد. سایر مواد شیمیایی که در هنگام سفید کردن استفاده می شوند می توانند رنگدانه تیره خمیر کاغذ را سفید کنند و این باعث می شود که برای وسایل مهم جذاب تر شود.

فرآیندهای نیمه شیمیایی چوب را با یک فرآیند مکانیکی پس از یک پیش تصفیه با کربنات سدیم یا سولفات سدیم تصفیه می کنند. این فرآیند از شدت کمتری برخوردار است زیرا فیبر اتصال سلولز را تجزیه نمی کند و می تواند در دمای پایین تر و در شرایط بیش از حد کمتر انجام شود.

 

فرآیند خمیرسازی

هنگام جداسازی الیاف، خمیر رقیق شده به دست آمده روی خط متحرک اعمال می شود. آب موجود در مخلوط با جاروبرقی همراه با تبخیر خارج می شود و سپس الیاف برای تثبیت و به منظور حذف بیش از حد رطوبت تحت فشار قرار می گیرند. پس از پرس، با استفاده از استوانه با بخار حرارت داده می شود و در صورت لزوم رزین یا نشاسته اضافی به آن اضافه می شود. برای صاف کردن و نهایی کردن، از طیف وسیعی از سیلندرها استفاده می شود.

در هر فرآیند بازیافت  کارتنِ راه راه، الیافی که آن را در کنار هم نگه می دارند کوتاه تر می شوند. هنگامی که الیاف برای  کارتن موجدار قوی بسیار نازک می شوند، از آنها برای  کارتن استفاده می شود. جعبه های  کارتنی یا جعبه های نئوپان برای جعبه های غلات، کیک و ذرت بو داده استفاده می شود.

  1. کارتنِ راه راه ( چین دار)

کارتن مقوایی یکی از محبوب ترین مواد بسته بندی است و معروف ترین آن جعبه  کارتنی راه راه است. این سبک، قوی و بادوام است و تقریباً از هر محصول محافظت می کند.

این یک کارتن ضخیم است که یک لایه فیبر اضافی در بین ورق ها دارد. این لایه اضافی آن را قوی تر می کند و برای بسته بندی و حمل و نقل ارجح (پسنديده تر) أست. تقریباً 81 درصد از  کارتنِهای راه راه قابل بازیافت هستند. می توان ان  کارتن ها را در هر اندازه و شكل بازیافت كرد. به طور کلی جعبه ها در سایزهای کوچک از  کارتن و جعبه ها در سایزهای بزرگ از  کارتن های راه راه تولید می شوند.

 کارتن راه راه یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت بسته بندی است، زیرا پنج عملکرد اساسی را انجام می دهد:

  •  از آسیب های احتمالی که ممکن است در حین حمل و نقل، حمل و نقل و ذخیره سازی رخ دهد محافظت می کند.
  • محصول را تا زمانی که فروخته شود به درستی ذخیره می کند.
  •  از مبدا تا رسیدن به دست مصرف کننده اطلاع رسانی، ترویج و تعریف می کند
  • مقرون به صرفه است.
  • قابل بازیافت است.

به بیان ساده،  کارتن چیدمان ورقه ای (برگه ای) ضخیم و محکمی است که دیواره های جعبه را تشکیل می دهد. این ترکیبی از مواد است که به  کارتن استحکام و مقاومت بالایی در برابر ضربه و له شدن می دهد.  کارتن راه راه به دلیل ساختار داخلی بسیار مستحکم است که آن را به یک عایق خوب تبدیل می کند.  کارتن تشکیل دهنده آن به صورت آکاردئونی یا زیگزاگ مانند چیده شده است که به دو طرف جعبه استحکام می بخشد. این در جای خود نگه داشته شده و از هر دو طرف توسط یک صفحه کاغذ به نام شیار محکم می شود.

می توان آن را از انواع مختلف کاغذ، مانند کرافت، با چسب قوی در جای خود محکم کرد و این لایه های بیرونی درب چین دار را به طور ایمن در داخل نگه می دارد.

 

فرآیند تولید  کارتنِ راه راه (چین دار)

فرآیند تولید کارتن مقوایی راه راه (چین دار) با ساخت  کارتنِ راه راه داخلی آغاز می شود – این کار توسط دستگاه بزرگی به نام  کارتن راه راه انجام می شود. تخته به  کارتن راه راه وارد می شود، گرم می شود و به شکل آکاردئون بالا فشرده می شود – این پرکننده مرکزی دیوار جعبه  کارتنی را تشکیل می دهد. سپس آسترهای خارجی راه راه با استفاده از یک چسب بسیار قوی وارد درب راه راه می شوند و به طور ایمن به هم متصل می شوند. هنگامی که با استفاده از بخار چسب ثابت شد، تخته کامل مسطح (صاف) را می توان به ورقه های بزرگ با اندازه های مختلف برش داد که برای ایجاد جعبه های  کارتنی بسته بندی تخت از تامین کننده بسته بندی شما استفاده می شود.

از کارخانه کاغذ، رول (حلقه، توپ) کاغذ کرافت به یک تخته موجدار یا کارخانه تبدیل منتقل می شود. در کارخانه، لایه هایی از کاغذ کرافت را تا می کنند و می چسبانند تا  کارتنِ موج دار شود، سپس برش داده شده، چاپ، تا می شود و برای ساخت جعبه ها چسبانده می شود. در ابتدای این فرآیند، رول های (حلقه) کرافت از کارخانه کاغذ در دستگاهی بزرگ به نام  کارتنِ چین دار قرار می گیرند. یک تخته چین دار معمولی به بلندی یک زمین فوتبال – 300 فوت (91.44 متر) است.

برخی از رول های کاغذ کرافت به عنوان رسانه موجدار و برخی دیگر به عنوان آستر استفاده می شوند، لایه های کاغذ کرافت در دو طرف رسانه چسبانده می شود. پس از حرارت دادن، چسباندن و فشار دادن کاغذ کرافت به شکل  کارتن موجدار، ورق  کارتن به شکل جعبه های بزرگ بریده می شود و سپس برای چاپ، برش و چسباندن به دستگاه های دیگر می رود.

دو لایه بیرونی کارتن که تخته های آستر نامیده می شوند مرطوب می شوند تا در حین شکل گیری راحت تر به لایه ها بپیوندند. پس از تشکیل تخته موج دار نهایی، اجزای آن خشک شده و با صفحات داغ فشرده می شوند.

جعبه های راه راه شکل بادوام تری از جعبه  کارتنی هستند که از مواد راه راه ساخته شده است. این ماده حاوی یک لایه چین دار است که بین دو لایه بیرونی  کارتن فشرده شده است و به دلیل دوام بیشتر در مقایسه با جعبه های  کارتنی به عنوان جعبه حمل و نقل و جعبه ذخیره سازی استفاده می شود.

در نهایت، بسته های تکمیل شده جعبه ها برای تولیدکننده مواد غذایی، تولیدکننده اسباب بازی، توزیع کننده قطعات خودرو یا هر یک از هزاران تجارتی که به بسته بندی کارتنی راه راه وابسته هستند، ارسال می شود.

اندازه های  کارتن چین دار با نمایه های راه راه با حروف A تا F مشخص می شوند. نمایه راه راه نشان دهنده ضخامت دیواره جعبه است و همچنین معیاری از توانایی روی هم چیدن جعبه و استحکام کلی آن است. جعبه های راه راه نیز شامل نوعی  کارتن هستند که می توانند یک طرفه، تک جداره، دو جداره یا سه جداره باشند.

 

کارتن تک رو  کارتنِ تک لایه ای

کارتن مقوایی تک رو کارتن تک لایه ای است که به یک طرف شیار راه راه چسبانده می شود که اغلب به عنوان روکش محصول استفاده می شود. صفحه تک جداره از راه راه هایی تشکیل شده است که یک لایه  کارتنِ در دو طرف آن چسبانده شده است. دو جداره دو قسمت راه راه (چین دار) و سه لایه  کارتن است. به طور مشابه، دیوار سه گانه سه بخش راه راه و چهار لایه  کارتن است. مواد موجدار تک لایه، نازک تر و کم حجم تر برای برخی از جعبه های کوچک و محکم استفاده می شود – به این جعبه های تک جداره می گویند. مواد این جعبه ها به استحکام فولاد ساخته شده اند. جعبه های سه جداره بادوام نهایی دارای استحکام چشمگیری تا 500 کیلوگرم هستند که از چندین لایه  کارتن ساخته شده اند.

 کارتن راه راه نیز یک ماده عالی برای بسته بندی است – می توان از آن برای نگه داشتن ایمن اقلام در جای خود و قرار دادن در جعبه ها استفاده کرد. به لطف کوچک بودن، استفاده و برش آسان به این معنی است که برای بسیاری از مصارف مختلف یک انتخاب عالی است. یک تیغه برش کوچک به نام کاتر (برش دهنده) جعبه به راحتی می تواند این کار را انجام دهد و به راحتی از سوراخ های راه راه بلغزد.

 کارتنِ راه راه همان چیزی است که معمولاً هنگام استفاده از اصطلاح ” کارتن” به آن اشاره می شود و معمولاً برای ساخت انواع جعبه های راه راه استفاده می شود. نئوپان راه راه معمولاً از چندین لایه  کارتنِ تشکیل شده است که دو لایه بیرونی و یک لایه راه راه داخلی هستند. علاوه بر این، لایه موجدار داخلی معمولاً از نوع متفاوتی از خمیر کاغذ ساخته می شود و این باعث می شود که نوع نازک تری از  کارتن باشد که برای استفاده در بیشتر کاربردهای  کارتن مناسب نیست، اما برای  کارتنِ راه راه کاملاً مناسب است زیرا می تواند به راحتی حالت موج دار به خود بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.